Předvolební úvaha

19.09.2022

Volby jsou za dveřmi a všichni uchazeči o hlasy voličů v Chabrech se nás snaží přesvědčit, že právě oni jsou ti praví. Což je samozřejmě v pořádku. Ale je potřeba dát si pozor, co nám tvrdí a slibují. A také na to, jak reagují na naše dotazy a snahu o diskuzi, např. na sociálních sítích.

A právě v tom mám osobní zkušenost z FB hnutí VpCh. Na dotaz i námět k diskuzi byla reakce stejná. Obě věci byly z FB smazány, a navíc mi byla zablokována možnost cokoliv dalšího napsat. To příliš nesvědčí o pravdivosti tvrzení a reálnosti slibů tohoto volebního uskupení. Ale to asi není pro pozorného voliče velkým překvapením, zvláště když si vzpomene na období před minulými volbami. Také barevné sliby na skvělém papíru a po 4 letech vidíme výsledek. Sebechválou před volbami nešetří žádná strana a hnutí, ale VpCh zcela prokazatelně před volbami opět neříká občanům pravdu. Jako příklad lze uvést tvrzení o výborných a pro obec výhodných dohodách s developerem NCh, které VpCh od jara prezentuje jako dodatek č.5:

1. "Získání rozvojových pozemků za 100 milionů" - ve skutečnosti by nešlo o žádné rozvojové pozemky, ale o zbytky ploch developera, na kterých už nemůže být nic postaveno. Šlo by o zbytky ploch veřejné zeleně, kterých má být dle územního plánu v NCh více než pětkrát tolik, ale developer je hodlá na základě "po obec výhodné" dohody zastavět dalšími domy.

2. "Vyjednání zmenšení projektu" - území projektu je už nyní v podstatě stavebně vyčerpáno a nelze tam postavit ani celou další fázi H+I, ale jen 4 domy H. "Výhodná" dohoda o výstavbě šesti domů I a navíc tří domů další fáze K by naopak znamenala výrazné zvětšení projektu nad rámec územního plánu.

3. "Získání dalších zelených ploch" - veřejná zeleň a parky zatím v NCh zcela chybí, developer na plochách pro veřejnou zeleň staví a dále chce stavět další domy. VpCh je po celou dobu ve vedení obce a vůbec jí to nevadí. Naposledy loni v létě developer zkolaudoval fázi F+G, jejíž součástí je více než 30 000 m2 ploch veřejné zeleně a parků. Developer je ale nezbudoval, o čemž se může každý přesvědčit, ale na jejich místě chce postavit, jak už bylo výše zmíněno, šest domů I a 3 domy fáze K. Takže by naopak došlo k výraznému zmenšení zelených ploch proti požadavkům územního plánu.

Jistě není náhoda, že jediným, pro koho by měla tato "výhodná" dohoda přínos, je vlastník sousedních pozemků směrem ke škole, protože developer by musel zbudovat sítě a komunikace až na hranice těchto pozemků. Přitom by došlo také ke zbudování sítí a komunikace na části Beranovky a tím by se učinil první faktický krok k jejímu zprůjezdnění směrem ke škole.

Takže dejme si pozor na to, co nám uchazeči o naše hlasy před volbami říkají. Nevěřme všemu, co si můžeme všude kolem nás na plotech přečíst. A popřejme si navzájem šťastnou ruku při volbě našich zástupců do vedení obce.

Ing. Pavel Šušák, občan Dolních Chaber