Pražský okruh - za pět minut dvanáct nebo už po dvanácté?

21.08.2022


Praha okruh potřebuje - na tom se shodnou všichni, všichni ho chtějí, ale nikdo nechce, aby ho postavili zrovna za jeho domem. Někudy ale vést musí. Co s tím? Jak vybrat správné umístění? V severní části Prahy "padl černý Petr" na Chabry a městský okruh má vést v jejich těsné blízkosti.

Nazývejme ale věci pravými jmény - to, co se má stavět na okraji Chaber není městský okruh, který by spojoval Prahu 8 a 6, ale šestiproudá dálnice, po které budou hlavně jezdit kamiony mezi Německem a Tureckem. Navíc by Chabry byly tísněny z další strany dálničním přivaděčem a dálniční křižovatkou.

Dopad na Chabry by byl devastující - stačí se podívat na zkušenosti Jesenice s okruhem na jihu. Nekončící hluk, který zejména v noci neumožňuje mít otevřená okna. A pochopitelným důsledkem je snížení hodnoty nemovitostí, které budou nejblíže dálnici i přivaděči.

Pokud někdo tvrdí, že s dálnicí u Chaber se stejně už nedá nic dělat, že je vše již rozhodnuto, nevěřte. Dokud se bagry nezakousnou do polí nad Chabrami, stále se můžeme spravedlivě bránit.

Vše je nyní prezentováno tak, že je důležité "nějak" dostavět okruh, a zda to bude opravdu smysluplné a dobré řešení není podstatné. Důležitější, zejména před volbami, je slíbit voličům velkých městských obvodů rychlé řešení dopravy, namísto hledání nejvhodnějšího řešení pro budoucí generace a na úkor některých malých městských částí a obcí. 

Podle nás tranzitní kamionová doprava do žádného města nepatří a proto nepatří ani do Dolních Chaber. Magistrátem prosazovaná jižní varianta odporuje směrnicím EU, a proto by nemohla využít žádnou dotaci. Právě nesoulad se směrnicemi EU o tranzitní dopravě jsou Achilovou patou jižní varianty okruhu. Je třeba, aby zastupitelstvo Chaber aktivně nadále vystupovalo proti jižní variantě okruhu a využilo všechny legální prostředky pro to, aby tento záměr byl podroben revizi a férovému hodnocení dopadů do životního prostředí.

Podpořte Budoucnost pro Chabry, podpoříte tím poctivý přístup pro životní prostředí nás všech.


Přemysl Vávra, kandidát SNK Budoucnost pro Chabry